Na jak długo pozbywamy się samochodu, czyli ile trwa naprawa blacharska i lakiernicza?
Kategorie:

Na jak długo pozbywamy się samochodu, czyli ile trwa naprawa blacharska i lakiernicza?

Na jak długo pozbywamy się samochodu, czyli ile trwa naprawa blacharska i lakiernicza? Nieoczekiwana stłuczka lub wypadek, zarysowana przez wandali karoseria, czy gnijące progi to zmora właścicieli samochodów w każdym wieku i każdej marki. Nie dość, że musimy ponieść często niemałe koszty naprawy, to jeszcze pozbywamy się samochodu na jakiś czas. Przyzwyczajeni do wygody, bez samochodu czujemy się, delikatnie rzecz ujmując – jak bez ręki.

Nie dziwi więc nikogo fakt, że pierwsza myśl, jaka przychodzi do głowy, to kwestia czasu naprawy lakierniczej. Sprawdźmy, jak długo poczekamy na naprawę samochodu w warsztacie blacharstwo i lakiernictwo samochodowe.

Z jakimi uszkodzeniami udać się do warsztatu blacharsko-lakierniczego?

Nie tylko uszkodzenia karoserii wynikłe wskutek wypadku lub stłuczki powinny zostać naprawione. Warsztat blacharsko lakierniczy zajmie się również bieżącymi uszkodzeniami samochodu. Najczęściej pojawiającym się problemem jest rdza, której dobry blacharz poszuka we wnękach kół, w podwoziu, oraz w okolicach otworów drzwiowych. Korozję należy zabezpieczyć w pierwszej kolejności, aby postępując, nie uszkodziła kolejnych elementów, lub nie zniszczyła doszczętnie tych już nadszarpniętych jej działaniem. Kolejnym alarmującym sygnałem są pęcherze na lakierze elementów nadwozia, ponieważ to oczywisty objaw toczącego się w ich wnętrzu procesu korozyjnego. Nie lekceważmy również rys na lakierze, oraz wgnieceń z odpryskami lakieru szczególnie w sytuacji, kiedy sięgają warstwy podkładowej. Być może dobry lakiernik naprawi to w kilka dni, natomiast bagatelizując uszkodzenia, za jakiś czas może się okazać, że problem wymaga poważniejszych napraw i dłuższego czasu postoju w warsztacie.

Dobry warsztat – czyli jaki?

Na jak długo pozbywamy się samochodu, czyli ile trwa naprawa blacharska i lakiernicza?
Na jak długo pozbywamy się samochodu, czyli ile trwa naprawa blacharska i lakiernicza?

Dobry warsztat to nowoczesny park maszynowy i wykwalifikowana kadra. Zakład blacharsko lakierniczy poradzi sobie z każdą awarią od karoserii uszkodzonej przez grad i stłuczki, na kompleksowym malowaniu karoserii kończąc. Oprócz standardowych narzędzi używanych do pracy, w specjalistycznym warsztacie stosowany jest zaawansowany technicznie sprzęt. Maszyny i dźwignie do wypychania metalu sprawią, że metal można w przypadku wgnieceń przywrócić do pierwotnego stanu bez konieczności lakierowania powierzchni. Profesjonalna komora lakiernicza umożliwia lakierowanie pojazdu w idealnych warunkach z  wykluczeniem jakichkolwiek wad powstałych na skutek kontaktu powierzchni z pyłkami i zanieczyszczeniami. Dzięki wysoko specjalistycznemu wyposażeniu oraz doświadczonej kadrze naprawa samochodów powypadkowych, nawet tych poważnie uszkodzonych, jest możliwa do przeprowadzenia w stosunkowo krótkim czasie.

Jak długo trwa naprawa karoserii?

Czas naprawy blacharskiej samochodu ściśle zależny jest od zakresu prac, które trzeba przeprowadzić, aby uzyskać zadowalający efekt. Okazuje się jednak, że czas ten odmierzamy nie w dniach, tylko godzinach. Blacharstwo samochodowe dysponuje nowoczesnym sprzętem, dlatego drobne naprawy takie jak usuwanie wgnieceń bez uszkodzenia lakieru, czy naprawa drobnych elementów jak lusterko, czy klamka to kwestia niespełna godziny. Do czasu naprawy należy oczywiście doliczyć opcjonalnie czas demontażu i ponownego montażu elementu, jeśli istnieje taka konieczność. W przypadku dużych i poległych uszkodzeń z wymogiem lakierowania elementów po obróbkach blacharskich czas wydłuża się do kilku godzin, dni, a czasem nawet tygodni. Oczywiście dużo zależy od dyspozycyjności blacharza samochodowego, dlatego niezbędnym elementem skrócenia czasu procesu jest umówienie się z wykwalifikowanym pracownikiem na konkretny termin i godzinę oględzin i pozostawienia samochodu.

Ile trwa naprawa lakieru samochodu?

Lakiernictwo samochodowe gwarantuje sprawny i profesjonalny sposób naprawy uszkodzonego lakieru. Tylko specjalistyczna lakiernia gwarantuje dobrą jakość powłoki, dlatego nie warto decydować się na samodzielne próby naprawy lakieru w samochodzie. Ponadto fachowiec dostosowuje optymalne rozwiązania do konkretnych uszkodzeń. W skróceniu czasu naprawy dużą rolę odgrywają oryginalne części nadwozia, które po naprawieniu przez blacharza i wygrzaniu w komorze lakierniczej, pasują idealnie. Jest to ważny element, ponieważ fachowiec nie traci dodatkowo czasu na dopasowanie do siebie nieoryginalnych elementów, co zdecydowanie skraca termin wykluczenia samochodu z użytkowania. Aby wszystko przebiegało sprawnie i efektywnie, samochodem powinien zająć się profesjonalny lakiernik samochodowy wyposażony w pistolety lakiernicze, promienniki podczerwieni, oraz urządzenia do odsysania pyłu. Jeśli decydujemy się na lakierowanie całego samochodu, musimy liczyć się z 2-tygodniowym czasem pozostawienia samochodu w lakierni. W przypadku malowania jednego elementu czas znacznie się skraca, jednak biorąc pod uwagę przygotowanie elementu, czyli przeszlifowanie, uzupełnienie ubytków, ewentualne usunięcie rdzy, a następnie nałożenie podkładu, zeszlifowanie i ostateczne lakierowanie, czas trwania procesu może wynosić nawet kilka dni.