Lombard - na jaki procent możesz liczyć przy zastawianiu przedmiotów?
Kategorie:

Lombard – na jaki procent możesz liczyć przy zastawianiu przedmiotów?

Lombard – na jaki procent możesz liczyć przy zastawianiu przedmiotów? Lombard – miejsce, w którym klient może zastawić cenne przedmioty, w celu uratowania swojej sytuacji finansowej. Brzmi dobrze, prawda? Ale czy równie dobrze funkcjonuje? Czego możemy spodziewać się zanosząc nasze rzeczy do lombardu? Jaki procent wartości danej rzeczy otrzymamy za jej zastaw? Te pytania nurtują wielu ludzi, gdyż dla dużej części społeczeństwa zasady działania lombardów nie są do końca jasne i oczywiste. W poniższym artykule wyjaśniamy na czym dokładnie polega działalność lombardowa oraz jakich zysków z zastawu przedmiotów należy się spodziewać.

Lombard – zasady działania

Samo słowo lombard wywodzi się z języka włoskiego, gdzie oznacza ono bankiera udzielającego pożyczek w średniowiecznej Europie. Aktualnie słowo to oznacza instytucje pożyczkową – udzielającą wsparcia finansowego pod zastaw. Gdzie najczęściej można spotkać lombard? Otóż otwierane są one zazwyczaj w biedniejszych dzielnicach małych miast, gdzie stanowią alternatywę dla osób, które nie chcą korzystać z bankowości lub nie mają możliwości z niej skorzystać.

Lombard oferuje skup za gotówkę i udzielanie pożyczek pod zastaw wybranych przedmiotów – następnie przedmioty można wykupić po wyższej cenie lub pozostawić w lombardzie. Sama wycena jest darmowa i nie wiąże się z żadnymi zobowiązaniami. Więc nawet jeżeli nie mamy pewności co do wartości danego przedmiotu możemy poddać go wycenie profesjonalisty. Po zaakceptowaniu proponowanej ceny lombard podpisuje z klientem umowę o pożyczce lombardowej. Następnie klient pozostawia przyniesiony przedmiot w lombardzie a w zamian za niego dostaje gotówkę. Jeżeli uda mu się wykupić przedmiot w określonym, przez warunki umowy, czasie to wchodzi ponownie w jego posiadanie. Jeżeli nie, to przedmiot trafia na sprzedaż, gdzie zazwyczaj jego koszt jest o około 50-70% wyższy niż cena za jaką został zakupiony od klienta.

Tak jak wszystkie pożyczki, tak i pożyczki lombardowe, mają swoje wady i zalety. Do wad pożyczek pod zastaw w lombardzie należą przede wszystkim: wysokie koszty, niska wycena zastawionego przedmiotu (30-50% ogólnej wartości), realne ryzyko utracenia zastawionego przedmiotu, możliwość uwikłania się w pętlę zadłużenia oraz krótki okres spłaty – najczęściej około 30 dni. W przypadku zalet są to zwłaszcza: uzyskanie pożyczki gotówkowej od ręki oraz brak sprawdzania zdolności i wiarygodności kredytowej.

Co można zastawić w lombardzie?

Być może zastanawiasz się jakie przedmioty można oddać pod zastaw? Otóż do tego celu nada się wszystko co posiada wartość i nie pochodzi z kradzieży. Lombardy skupiają się głównie na takich przedmiotach, które w razie konieczności uda im się odsprzedać, np. telefony komórkowe, tablety, komputery, telewizory, wieże, konsole, pralki, lodówki, zmywarki, kuchenki, wartościowa biżuteria, zegarki, wartościowe i unikatowe pamiątki rodzinne, złoto, srebro, stare monety, antyki, rzeźby, obrazy, dzieła sztuki, a nawet sprzęt sportowy i samochody.

Przed zaniesieniem przedmiotu do lombardu warto mieć na uwadze fakt, że jeżeli jego wartość jest duża, to lombard może zażądać przedłożenia dowodu jego zakupu – w ten sposób zechcą upewnić się czy nie pochodzi on z kradzieży. Warto wiedzieć, że jeśli przedmiot jest o dużej wartości, to lombard może wymagać przedłożenia dowodu jego zakupu, aby upewnić się, że nie został on skradziony.

Jaki procent oferują lombardy?

Lombard - na jaki procent możesz liczyć przy zastawianiu przedmiotów?
Lombard – na jaki procent możesz liczyć przy zastawianiu przedmiotów?

Lombardy prowadzą najczęściej skup złota, skup smartfonów lub skup laptopów. Dzieje się tak, ponieważ są to rzeczy, które najłatwiej jest sprzedać w razie gdyby klient nie był w stanie dokonać ich wykupu. Jeżeli dojdzie do takiej sytuacji to lombard wystawia daną rzecz na sprzedaż i zarabia na różnicy pomiędzy ceną zakupu a ceną sprzedaży. Jest to możliwe głównie dzięki temu, że kwota jaką możemy uzyskać za przedmioty zastawione w lombardzie wynosi zazwyczaj 30-50% ich wartości, a przedmiot sprzedany zostanie po obowiązującej cenie rynkowej. Taki sposób zarabiania pozwala na wygenerowaniu około 50-70% wartości danego przedmiotu i jest on szczególnie opłacalny, kiedy w grę wchodzą bardzo wartościowe rzeczy. Jednak istnieje także pewne ryzyko, gdyż nigdy nie wiadomo czy dany przedmiot zostanie przez kogoś kupiony.

Skąd będziemy wiedzieć jaki procent oferuje dany lombard i ile czasu mamy na wykupienie zastawu? Otóż pracownik lombardu powinien nas o wszystkim poinformować, a dodatkowo konieczne jest spisanie umowy zastawu, która to stanowi zabezpieczenie interesu obu stron. Dzięki niej klient ma pewność, że po spłacie pożyczki odzyska przedmiot, a pożyczkodawca zyskuje możliwość uzyskania praw własności do niewykupionych rzeczy. Każda umowa powinna zawierać w sobie takie informacje, jak:

  • dane osobowe klienta,
  • forma zastawu oraz dokładny opis zastawianego przedmiotu,
  • udzielana kwota pożyczki i wartość zastawu,
  • termin spłaty pożyczki oraz forma spłaty,
  • oraz wszelkie opłaty związane z udzielaniem pożyczki

Prawidło sporządzona umowa zastawu, zawierająca wszystkie wyżej wymienione elementy, musi zostać podpisana przez obie strony.